نگارش CV

نگارش cv از مهم ترین مراحل مهاجرت تحصیلی می باشد . Cv ، سی وی یا همان curriculum vitae  است که گاهی حتی به اختصار vitae نیز خوانده می شود ، تاریخچه مختصری از یک مرور کلی از زندگی حرفه ای در ژانر درسی می باشد و به طور کلی نوعی رزومه (resume) درسی می باشد نگارش CV باید قبل از پیدا کردن استاد انجام شود و هنگام مکاتبه با اساتید ، ضمیمه کردن آن الزامی ست .

اما تفاوت های cv و رزومه در چیست ؟

به طور کلی می توان گفت رزومه، ورژن کوتاه تر شده ی cv است . معمولا جامع تر از رزومه بوده و بین ۳-۶ صفحه می باشد (توصیه می شود که بیش از ۴ صفحه نباشد ) . اما رزومه به طور معمول بین ۱ تا ۲ صفحه بوده و به نوعی باید خیلی سریع شما را معرفی کند . علاوه بر این ، cv بیشتر شامل مسائل آکادمیک می شود و علمی تر می باشد و برای دانشگاه ها ، اساتید و … استفاده می شود در حالی که رزومه صنعتی بوده و به نوعی معرفی فرد برای دریافت شغل می باشد .

یکی از مدارکی که در پروسه اپلای و پذیرش به خصوص برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا در ابتدای کار لازم می باشد ، cv بوده که باید قبل از مکاتبه با اساتید آن را آماده کرده و ضمیمه مکاتبات نمایید . باید توجه داشت که علاوه بر این که نکات داخل cv اطلاعات کاملی درباره شما به استاد می دهد و به نوعی برخورد اول با استاد بوده ، نوع نگارش آن نیز بسیار مهم بوده و نوع و شیوه نگارش آن نیز بیانگر شخصیت شما می باشد . از اشتباهاتی که در نگارش cv رخ می دهد ، می توان به وجود غلط های املایی ، ایرادات نگارشی و پارامتر های منفی درباره خود فرد اشاره کرد . نکته مهمی که باید رعایت شود ، این است که با توجه به حفظ الگوی نوشتن cv های معمول ، هر بخشی که احساس میکنید نقطه قوت cv می باشد ، بالاتر از باقی قسمت ها نوشته شود و برخی از نکات مثبت ، بولد شود.

برای آمریکای شمالی و بخصوص کانادا ، معمولا cv ها بدون عکس و به صورت سیاه و سفید می باشند . و ترتیب نوشتن در هر عنوانی هم  باید از جدید ترین به قدیمی ترین با ذکر تاریخ باشد . در ادامه به شرح قسمت های مختلف cv و توضیح کوتاهی برای هر قسمت خواهیم پرداخت :

نگارش متن cv

مفاد cv :

اطلاعات فردی personal information :

اطلاعاتی شامل نام ، آدرس ایمیل ، شماره تلفن ، آدرس ، لینک وبسایت یا سایت حساب های کاربری سایت های علمی مهم مثل لینکدین ، ریسرچ گیت و …

معمولا برای آمریکای شمالی و کانادا  بهتر است که تاریخ تولد ، سن ، جنسیت ، ملیت ذکر نشود .

تحصیلات EDUCATION :

شامل عنوان رشته به طور کامل ، رتبه دانشگاه (در صورت خوب بودن) ، معدل (GPA ) یا در سیستم ۲۰ نمره ای فعلی و یا با سیستم ۴ نمره ای (برای محاسبه این نوع معدل میتوانید با وارد کردن تک تک دروس و تعداد واحد ها در برخی از سایت های تبدیل معدل نظیر این www.scholaro.com/gpa-calculator/iran استفاده کنید ) ، برخی از دروس انتخابی مرتبط با زمینه علاقه مندی تحقیق و عنوان تز و پایان نامه

علاقه مندی تحقیق RESEARCH INTERESTS :

این قسمت شامل کلید واژه های تحقیقات و پژوهش ها می باشد که پیدا کردن اساتید نیز با استفاده از همین کلید واژه ها می باشد . یکسان بودن علاقه مندی های تحقیق شما با اساتید ، به شانس پذیرش شما کمک فراوانی میکند .

انتشارات PUBLICATIONS :

شامل مقالات چاپ شده در ژورنال های بین المللی به صورت کامل ( شیوه نگارش به مانند شیوه نگارش رد رفرنس ها و سایتیشن هاست )  ، مقالات داخلی و کنفرانسی و کتاب های نوشته شده در صورت وجود می باشد.

جایزه ها و افتخارات HONORS AND AWARDS :

افتخارات و جوایز کسب شده توسط داوطلب شامل : شاگرد اولی ، رتبه معدل در رتبه ، رتبه کنکور ها و تعداد افراد شرکت کننده در آن زمینه ، المپیاد های دانشجویی و دانش آموزی و یا هر نوع جایزه و لوح تقدیر دیگر

پروژه های دانشجویی TOP ACADEMIC COURSE PROJECTS :

در این بخش ، پروژه های دوران تحصیل و دانشگاه که مرتبط با زمینه اپلای بوده باید ذکر شود . ممکن است برخی از پروژه ها در حد پروژه های کلاسی باشد ، ولی نشان دهنده ی فعال بودن دانشجو در آن زمینه باشد .

سابقه کار EXPERIENCE  :

شامل سابقه تحقیقات انجام شده ، سابقه کار های دانشگاهی مثل  سابقه تدریس TA ، و سابقه کار های صنعتی و خارج دانشگاه مربوط به رشته و زمینه کاری فرد

مهارت ها skills :

شامل مهارت های کامپیوتری ، نرم افزار ها و زبان های برنامه نویسی ، مهارت های زبانی و نمرات و ریز جزئیات آزمون های زبان و GRE

عضویت ها Professional Affiliations :

عضویت در انجمن ها ، انجمن های علمی ، شرکت در سمینار ها و ورکشاپ ها و برخی از کار های داوطلبانه و …

علایق و عادت ها Hobbies and Interests :

اطلاعاتی شامل علایق و عادت ها ، ورزشی ، ساز زدن ، و سایر اموری که در فرد شاخص می باشد ولی جنبه علمی ندارد .

رفرنس ها References :

در این بخش ، اطلاعات اساتیدی که  قرار است از آنها توصیه نامه و ریکامندیشن بگیریم و به نوعی روی فعالیت های علمی ما میتوانند صحه گذاری کنند و رزومه ما را تایید کنند قرار میگیرد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *