لیسنینگ آیلتس:

 

لیسنینگ آیلتس (Ielts listening) یا بخش شنیداری آزمون آیلتس، از مهارت های چهارگانه این آزمون (ریدینگ، رایتینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ) می باشد که مورد ارزیابی قرار می گیرد.

لیسنینگ آیلتس شامل ۴ قسمت می باشد که هر قسمت ۱۰ سوال و در مجموع ۴۰ سوال دارد. مدت زمان ارزیابی این مهارت جدود ۳۰ دقیقه می باشد و در انتها ۱۰ دقیقه برای انتقال پاسخ ها به پاسخنامه زمان در نظر گرفته شده است. لیسنینگ و اسپیکینگ تنها بخش های آزمون آیلتس هستند که در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال مشترک می باشند. تفاوت آزمون آکادمیک و جنرال آیلتس در بخش رایتینگ و ریدینگ می باشد.

اما در بخش لیسنینگ ، شما به ۴ بخش ضبط شده از لهجه های معمول انگلیسی گوش خواهید داد و سپس پاسخ های خود ر برای یکسری سوالات از پیش تعیین شده می نویسید.

پارت اول: مکالمه ای بین ۲ نفر که در زمینه روزمره اجتماعی تنظیم شده است.

پارت دوم: یک مونولوگ درباره مسائل روزمره اجتماعی ، مانند یک سخنرانی درباره امکانات محلی

پارت سوم: مکالمه ضبط شده بین چند نفر در یک زمینه آموزشی یا تمرینی به عنوان مثال، یک استاد دانشگاه و چند دانشجو درباره تمرینات آموزشی

پارت چهارم: یک مونولوگ در یک زمینه آکادمیک و دانشگاهی مانند یک ارائه درسی دانشگاهی

 

ممتحن به دنبال شواهدی از قابلیت ها و توانایی شما در درک ایده های اصلی و اطلاعات دقیق، نظرات و نگرش های سخنرانان، هدف بیان و شواهدی از توانایی های شما در پیگیری توسعه ایده های بیان شده می باشد و بر این اساس اقدام به نمره دهی خواهد کرد.

سوالات این ۴ پارت به گونه ای طراحی شده اند که پاسخ ها به ترتیب شنیده شده در صدا قرار می گیرند. پارت های این آزمون فقط یکبار پخش خواهد شد و شامل لهجه های مختلف مانند انگلیسی، استرالیایی، نیوزلند، آمریکایی و کانادایی می باشند. همچنین سوالات از انواع مختلف مانند چند گزینه ای، تطلبیق، طرح، نقشه، برچسب گذاری نمودار، فرم، یادداشت، جدول، فلوچارت ، تکمیل خلاصه و تکمیل جمله می باشد.

داوطلبان در هنگام گوش دادن به صوت ها، پاسخ های خود را روی برگه آزمون یادداشت کرده و در مهلت ۱۰ دقیقه ای پایان آزمون این پاسخ ها را به برگه پاسخنامه منتقل می نمایند. همچنین باید توجه داشت که غلط های نگارشی، املایی و دستور زبانی از نمره داوطلب کم خواهد کرد. در ادامه به انواع سوالات موجود در لیستنینگ آیلتس خواهیم پرداخت.

 

لیسنینگ آیلتس

انواع سوالات لیسنینگ آیلتس بر حسب نوع:

۱- سوالات چند گزینه ای لیسنینگ آیلتس:

در این نوع از سوالات، یک سوال با ۳ گزینه محتمل وجود دارد و یا این که جمله تا جایی نوشته شده و ۳ نوع ادامه محتمل نوشده شده که داوطلب باید پاسخ را به صورت A ,B ,C علامت بزند و همچنین گاهی گزینه های بیشتری داده می شود و باید بیش از یک گزینه را علامت زد. در این موارد باید به تعداد پاسخ های صحیح مورد نیاز دقت شود.

هدف: برای آزمایش طیف گسترده ای از مهارت ها استفاده می شود. ممکن است درک دقیق از نکات خاص یاا درک کلی از متن شنیده شده مورد نیاز باشد.

۲- سوالات تطابقی آزمون لیسنینگ آیلتس:

داوطلب باید یک لیست شماره گذاری شده از متن شنیده شده را با مجموعه ای از گزینه های موجود در برگه سوال تطابق دهد.

هدف: تطابق مهارت گوش دادن به جزئیات را بررسی می کند و ثابت می کند که آیا داوطلب می تواند اطلاعات داده شده در یک مکالمه در مورد یک موضوع روزمره مانند انواع مختلف محل اقامت در هتل و یا مهمانخانه را درک کند؟ همچنین توانایی دنبال کردن مکالمه بین دو نفر را مورد ارزیابی قرار می دهد. گاهی نیز برای ارزیابی توانایی در تشخیص روابط و ارتباط بین حقایق در متن شنیده شده استفاده می شود.

۳- سوالات طرح، نقشه و برچسب گذاری روی نمودار آزمون لیسنینگ آیلتس:

داوطلبان باید برچسب های موجود در روی نقشه (به عنوان مثال ساختمان یا نقشه شهر) و یا نمودار (مثلا قطعه ای از تجهیزات) را تکمیل کنند. پاسخ ها معمولا در برگه لیست شده اند.

هدف: توانایی درک، به عنوان مثال توصیف یک مکان و مرتبط کردن آن با نمایش بصری. همچنین توانایی درک روابط فضایی، جهات و… را مورد ارزیابی قرار می دهد.

۴- سوالات فرم، یادداشت، جدول، فلوچارت، تکمیل خلاصه:

داوطلبان باید بخشی از متن را که خالی مانده است، پر کنند. طرح اصلی شامل موارد زیر است:

فرم: اغلب برای ضبط جزئیات واقعی مانند نام ها استفاده می شود.

مجموعه ای از یادداشت ها: برای خلاصه کردن هر نوع اطلاعات با استفاده از طرح برای نشان دادن نحوه ارتباط اقلام مختلف با هم استفاده می شود.

جدول: روشی برای جمع آوری اطلاعات که مربوط به دسته های متفاوت می باشد. مانند مکان، زمان، قیمت و …

فلوچارت: برای خلاصه کردن فرایندی که شامل مراحل مشخصی است، با نشان دادن جهت روند.

داوطلبان ممکن است مجبور باشند پاسخ ها را از یک لیست در برگه سوالات انتخاب کنند و یا کلمات گم شده را در فایل شنیده شده پیدا کنند. این کلمات به هیچ وجه نباید تغییر داده شوند. همچنین باید دستور العمل ها را به طور دقیق بخوانند. زیرا تعداد کلمات یا اعدادی که باید برای پرکردن جاهای خالی استفاده شود، متفاوت است. برای مثال گاهی یک محدودیت کلمه با این مضمون وجود دارد: “بیش از دو کلمه یا عدد نشود.”. اضافه و کم نوشتن باعث کاهش نمره این سوال می شود.

هدف: تمرکز بر نکات اصلی که شنونده می تواند از متن به ذهن خود بسپارد، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

۵- سوالات تکمیل جمله آزمون لیسنینگ آیلتس:

شرکت کنندگان موظف اند مجموعه ای از جملات خلاصه شده با اطلاعات کلیدی حذف شده برگه سوالات را بخوانند، سپس با گوش دادن به صوت، جملات را تکمیل کنند. در این نوع از سوالات نیز گاهی محدودیت تعداد کلمه وجود دارد.

هدف: تمرکز داوطلب بر توانایی شناسایی اطلاعات اصلی و استخراج آن از صوت. شرکت کننده باید روابط عملکردی مانند علت و معلول را درک کند.

۶- سوالات پاسخ کوتاه آزمون لیسنینگ آیلتس:

داوطلبان باید سوال را بخوانند و به فراخور صوت، پاسخ مورد نظر را بنویسند. محدودیت کلمات در این بخش هم وجود دارد و کلمه اضافی جریمه دارد.

هدف: تکمیل جمله بر توانایی گوش دادن به حقایق مشخصی مانند مکان ها، قیمت ها و … در متن شنده شده و تمرکز روی کل متن

 

سوالات این آزمون با شاخص های معینی از لحاظ سختی و… استاندارد می شوند. تمامی پاسخنامه ها به موسسه کمبریج ارسال می گردد.

پاسخ تمامی ۴۰ سوال مطابق با استاندارد های خاصی از نمره ۴۰ به نمره ۹ آیلتس تبدیل می شود.

 

منابع لیسنینگ آیلتس:

جدا از انتخاب نحوه از بین سلف استادی یا کلاس زبان، برای لیسنینگ آیلتس منابع مختلف و کتاب های مختلفی وجود دارد. دیدن فیلم ها و مستندها ، گوش دادن به آهنگ ها و سخنرانی و به خصوص پادکست های انگلیسی از بهترین منابع تقویت لیسنینگ آیلتس نام برده می شود.

از مهم ترین این منابع، ۶ دقیقه انگلیسی با BBC و سخنرانی های تد می باشد.

 

منبع:سایت رسمی موسسه آیلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *