سلف استادی (Self-study) یا مطالعه خود خوان زبان، از روش های  خوب یادگیری و زبان خواندن برای پروسه اپلای و مهاجرت به کانادا محسوب می شود. تعدادی از زبان آموزان به دلیل یکسری محدودیت های مالی یا زمانی ترجیح می دهند به صورت خودخوان برنامه آیلتسی خود را پیش ببرند و البته عده ی بسیاری در این راه موفق عمل کرده اند  پس با توجه به این پیشینه میتوان پیش بینی کرد که عملا اینکار امکان پذیر است. اگرچه از مهم ترین فایده های شرکت در کلاس های آیلتس  افزایش اعتماد بنفس شماست زمانی که در جمعی ملزم میشویم به  صحبت کنید و مهارت های خود را نشان دهید.

چند نکته کاربردی در خصوص شرکت در کلاس های زبان :

 اکیدا توصیه میکنم اگر دانشجوی پایبندی به قوانین و برنامه های خودتان نیستید روش سلف استادی را نادیده بگیرید و در یک کلاس خوب ثبت نام کنید. و توصیه دیگر این است که کلاس های عمومی زبان ایلتس البته موسسات شناخته شده بهتر از کلاس های عمومی است چون رقابت بین افراد اثر ویژه ای در تلاش و یادگیری شما خواهد داشت.

 قبل از شروع در مورد  سلف استادی یا مطالعه خودخوان لازم است این نکته رو ذکر کنم که برای یکسری اسکیل ها لازمه که حتما زیر نظر استاد خوب کار کنید تا با ایرادات اساسی خودتان بخصوص در زمینه رایتینگ اشنا شوید و زمان را از دست ندهید (time passes in the blink of an eye and we should make the most of every moment of it)

به طور کلی آزمون آیلتس به دو نوع است، جنرال یا اکادمیک که البته پیشتر اشاره ای به انها شده (تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک)  اگرچه سعی دارم کمی پیچیدگی موضوع رو کمتر کنم.

مراحل سلف استادی:

اولین مرحله:  برای شروع هر کاری برنامه ریزی و داشتن نظم در انجام آنهاست. به طور کلی شبکه های اجتماعی از جمله یوتویوب یا فیس بوک امکانات زیادی رو در اختیار زبان اموزان قرار می دهدمختلف با کمی تحقیق تعداد زیادی برنامه و راهکار برای شروع سلف استادی بدست می اورید.  ولی با همه این منابع بهترین گزینه برای ریختن هر برنامه ای سبک وسیاقی مطابق با میل خودتان است . اینکه چه نوع برنامه ای در یادگیری شما موثرتر باشد و گاهی ممکن است برنامه ای که خودتان اختراع میکنید بهترین روش برای شما باشد.

دومین مرحله:  انتخاب منابع مناسب . در این مورد هم حجم اطلاعات دسترسی ما با کمک شبکه های اجتماعی  سردرگمی بزرگی را برای ما ایجاد میکندکه گاهی بعضا طمع بی جا در مورد یک شبه ره صد ساله رو رفتن در ما ایجاد بشه پس هم زمان رو از دست خواهیم داد و هم با امتحان کردن انواع و اقسام یکسری منابع و عدم یادگیری و بهره وری مناسب نسبت به زبان و یادگیری اون disengage بشیم.  به طور کلی با چهار سکشن در ازمون ایلتس مواجه هستیم. مهارت شنیدن ، گفتن ، خواندن ، نوشتن

سلف استادی آیلتس خود خوان

 

سلف استادی لیسنینگ آیلتس:

لیسنینگ آیلتس به مهارت شنیدن داوطلب اطلاق میشود و شامل چهار بخش با اواع و اقسام سوالات . بهترین منبع برای تقویت این مهارت گوش دادن به پادکست و ترنسکریپ کردن می باشد ( گوش دادن به متن و نوشتن همزمان آن). از بهترین منابع سلف استادی لیسنینگ آیلتس می توان به کتاب Collins listening for IELTS یا پادکست های TED TALK اشاره کرد.

سلف استادی اسپیکینگ آیلتس:

گفتنspeaking،  مهارت صحبت کردن و پاسخ دادن به سوالات اگزمینر به این صورت که توانایی گرامری و روان صحبت کردن و دایره واژگان خود را به اگزمینر باید نشان دهید . بهترین منبع برای این افزایش دایره واژگان ، شدویئنگ (تکرار همزمان متن شنیده شده در پادکست یا موزیک ) و صحبت روزانه به مدت نیم الی یک ساعت با پارتنر هم سطح خودتان می باشد. بنابراین برای معرفی منابع سلف استادی اسپیکینگ آیلتس نمی توان منبع خاصی را اشاره کرد و بهترین روش، تمرین و حرف زدن می باشد.

سلف استادی ریدینگ آیلتس:

خواندنreading، مهارت مطالعه و درک مطلب در مدت زمان بسیار کوتاه و پاسخ به ۴۰ سوال با نوع متفاوت . بهترین راه برای تقویت این مهارت مطالعه مستمر لغات و مقالات علمی و تست زدن از سری کتاب های کمبریج است. همچنین از بهترین منابع سلف استادی ریدینگ آیلتس می توان به کتاب های Collins reading for IELTS  و Inside reading , all levels اشاره کرد.

سلف استادی رایتینگ آیلتس:

نوشتنwriting: مهارت نوشتن داوطلب باید در مدت زمان یک ساعت دو essay  بنویسید پس علاوه بر تقویت سرعت تقویت دایره لغت گرامر پیچیده بسیار مهم است.  مطالعه مستمر انواع مقالات تا افزایش قدرت ایده پردازی و بهترین منبع سلف استادی رایتینگ آیلتس دیدن ویدیوهای خام Liz یا اقای Simon می باشد. همچنین کتاب های Collins writing for IELTS و Barrons writing for IELTS از پر استفاده ترین منابع می باشند.

اینکه زبان در کوتاه مدت در ذهن شما ماندگار بشود تصور کاملا اشتباهی است و همینجا صادقانه خدمت شما عرض کنم که مداومت و مدت زمانی که صرف یادگیری میکنید رمز موفقیت شما خواهد بود. من هم مثل شما چنین مراحلی رو پشت سر گذاشتم پس صرفا  خلاصه ای از تجربه های خودم رو در مسیر یادگیری زبان با شما به اشتراک میگذارم. برای شروع هر مهارت نیازمند مطالعه منبع مناسب خودش است پس توقع اینکه با مطالعه یک الی دو کتاب بتوانید بگویید شما یک bilingual  هستید کاملا اشتباه است.

 

خوشحال میشیم اگه شما هم تجربه هاتون رو از مطالعه سلف استادی آیلتس توی کامنت ها بیان کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *